Centrum Badań i Studiów Marksistowskich

Z Marksizmopedia - internetowa encyklopedia marksizmu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Badań i Studiów Marksistowskich (skrót: CBSM) - działające w Polsce nienastawione na dochód i nieformalne środowisko osób interesujących się i zajmujących badaniem i rozwijaniem myśli marksistowskiej. Centrum stawia sobie za cel prowadzenie szeroko zakrojonych badań nad filozofią marksistowską i marksistowską myślą polityczno-ekonomiczną oraz prac popularyzatorskich.

Powstało na początku 2014 roku z połączenia kilku wcześniejszych, istniejących w różnych okresach od 2004 roku, grup kształceniowych i projektów internetowych, w tym Studenckiego Koła Filozofii Marksistowskiej (Uniwersytet Warszawski) (działającego w latach 2004-2012), Samokształceniowego Koła Filozofii Marksistowskiej (2007-2014), Projektu "Kapitał" (2010-2014) i Hegloteki. Teksty Hegla i o Heglu (2010-2014). Podobnie jak swoje "poprzedniczki", CBSM odwołuje się do tradycji, dorobku i do całej historii samokształceniowych kółek socjalistycznych.

Od stycznia 2016 roku wszelkie działania CBSM, takie jak: robocze grupy dyskusyjno-badawcze, publikacje czasopism, zebrania i spotkania samokształceniowe, prowadzone są w ramach Stowarzyszenia Marksistów Polskich. Centrum w obecnej (kwiecień 2020) formie pozostaje repozytorium literatury marksistowskiej i w tych kierunkach następuje jego rozwój.

Odnośniki zewnętrzne