Strona główna

Z Marksizmopedia - internetowa encyklopedia marksizmu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
"Musimy za wszelką cenę (...) postawić sobie zadanie: po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się, i po trzecie - uczyć się, a następnie kontrolować, by nauka nie pozostała u nas martwą literą lub modnym frazesem (to zaś - nie da się ukryć - zdarza się u nas szczególnie często), by nauka rzeczywiście wchodziła w krew, by w pełni stawała się rzeczywistym elementem składowym życia codziennego."
Włodzimierz Iljicz Lenin, Lepiej mniej, ale lepiej (1923)
Witamy na stronach Marksizmopedii - internetowej encyklopedii marksizmu!

Marksizmopedia jest tworzonym przez członków Stowarzyszenia Marksistów Polskich w ramach Centrum Badań i Studiów Marksistowskich otwartym i bezpłatnym dla każdego zainteresowanego repozytorium wiedzy na temat myśli marksistowskiej, jej pojęć, postaci, związanych z nią wydarzeń, dat itd.

Intencją przyświecającą tworzeniu internetowej encyklopedii marksizmu jest wola i poczucie konieczności przekazania kolejnym pokoleniom rzetelnej wiedzy i tzw. pamięci historycznej dotyczącej myśli wywodzącej się od osób Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, myśli obrośniętej - jak chyba żadna inna - mnóstwem mitów, potwarzy i najzwyklejszych falsyfikacji ze strony jej przeciwników (czy nawet zdeklarowanych wrogów), jak i nominalnych zwolenników. Marksizmopedia ma więc pełnić funkcję narzędzia "odgruzowywania marksizmu", jego popularyzacji i źródła rzetelnej wiedzy o jego zjawiskach i meandrach.

Encyklopedia ta nie ma być kolejnym autorytatywnym źródłem jedynie słusznych rozumień, lecz kumulatywnym zbiorem różnych - często sprzecznych - objaśnień i definicji tworzonych przez różnych autorów w tradycji marksistowskiej, przez co spełniać ma funkcję repozytorium informacji potrzebnych do dalszych prac rozwojowych w dziedzinie myśli marksistowskiej. Możliwość konfrontacji różnych źródeł i podejść jest naszym zdaniem najlepszym środkiem do wytworzenia własnej interpretacji i rozumienia - zgodnie z zasadą pochodzącą od G.W.F. Hegla, że Prawda jest całością.

Zapraszamy do lektury!

Podstawowa statystyka

Na stronie Marksizmopedii - internetowej encyklopedii marksizmu znajdziesz już 103 artykułów merytorycznych (spis wszystkich)! Mało, ale będzie przybywać! :)

Ogłoszenia

Nawiążemy współpracę z:

  • Autorami haseł (wymagane przygotowanie merytoryczne i znajomość tematu);
  • Tłumaczami (niekoniecznie profesjonalnymi - z jęz. angielskiego, francuskiego, niemieckiego; wymagana znajomość terminologii funkcjonującej w myśli marksistowskiej);
  • Redaktorami encyklopedii (wymagane: podstawowa wiedza o funkcjonowaniu i mechanizmach Wikipedii; przynajmniej podstawowa znajomość marksizmu; umiejętność wyszukiwania źródeł i ich selekcji);
  • Grafikami komputerowymi (do pomocy "estetycznej" przy encyklopedii).

Zapraszamy do kontaktu (poprzez marksizmopedia@smp.edu.pl i/lub marksizmopedia@marksizm.edu.pl) i udziału w tworzeniu czegoś wyjątkowego!